:
Jag tycker att gundupplägget är bra, lagom långa race. Kul med omvänd startordning i race 2.
Upplägget vi kör nu är kanon. Men nu, i brist på annat, har jag börjat kika lite NASCAR. Måste säga att jag diggar deras upplägg va det gäller racen. De kör dels racen uppdelade i stages, oftast tre, men på de riktigt långa så som de som var i helgen kör de 4, där du får bounspoäng för att vinna en stage, och sedan samlas fältet igen för omstart. Sedan har de en "competition caution" i första staget (även sett detta i Stadium Truck i Australien) där de kör ett par "safety car varv" utan att de hänt något, man får chans att byta däck om man vill, men inga bonuspoäng för att leda när det blir competition caution till skillnad från stages. Hade varit grymt roligt om man kunde får det att funka med steges. Säg vid varv 10 så ska alla samlas i depån i den ordning som var när man gick över linjen vid varv 10, sedan kör man ut ett varv där ledaren håller att långsamt pace och startar om racet när man tagit sig runt till start/mål igen. Det hade ju gjort att däcken får vila mid-race, man kan inte köra fort i början och sedan ligga för att "safea" och alla hamnar i "klungan" igen och får någon att fightas med. Jag misstänker att detta är enklare sagt än gjort, ev kräver det att alla är inne i TS vilket sällan är fallet. Bara en liten idé, iom att omvänd startordning är så pass populärt så hade det varit roligt om man hade fler sådana inslag där man får tightare racing.
Default set up hade varit x-tra kul....
Det skulle vi kunna testa. Men för att få helt jämna förutsättningar så borde vi även köra samma bilmärke. Var tror ni om det?
Det behövs inte vara samma bilmärke, men i så fall det märke som valdes minst i serien, inga BMW
Jag tror BMW är den mest lättkörda bilen i klassen, med förbehåll för att jag bara testat de andra bilarna ett varv eller två.